Avangard Türk Mutfağı’nın Selendi’nin seçkin şaraplarıyla taçlanacağı unutulmaz bir ziyafete davetlisiniz…

neolokal

Damak tadı tutkunu sevgili dostumuz,

Geçtiğimiz yıl dünyamızdan ayrılan efsane Fransız şef Paul Bocuse’ün 1970’lerde öncülüğünü yaptığı “Nouvelle Cuisine” (Yeni Mutfak) akımından sonra, 2000’lerde de “Moleküler Gastronomi” yeme-içme dünyasına egemen olmuştu. 2010’lar ise deneyselliği aşırıya kaçan bu mutfak akımının da durulmasına sahne oldu, yerine hem Nouvelle Cuisine’in yalınlık ve cesurluğundan, hem de moleküler tekniklerin sağladığı avantajlardan yararlanan farklı bir mutfak stili belirmeye başlandı. Henüz bir adı konmamış bu mutfak stilinin özellikleri; yerellik, kaliteli malzemeyi fazla oynamadan kullanma, tabakta zıt kutupların bir araya gelmesinden lezzet sinerjisi yaratma, sunumda modernlik ve yaratıcılık, damakta ve midede hafiflik…

Maksut Aşkar

Bu mutfak stilinin ülkemizdeki öncülerinden biri de, Karaköy-Bankalar Caddesi’ndeki modern sanat merkezi Salt Galata’nın içindeki neolokal ve şefi Maksut Aşkar. Barmenlikten gelen ve günbegün kendini yetiştirerek bugünkü şöhretine ulaşan bu genç şefimizin restoranının ismi bile, tercihlerini ortaya koyuyor. Hem “neo”, hem de “lokal”… Restoran çok sınırlı istisnalar dışında tamamen bu toprakların malzemelerini kullanıyor, şarap kavında da sadece Türk şaraplarına yer veriyor. Aşkar yerelliğe o denli inanıyor ki, bir sohbetimizde “Mehmet Bey, şarap listemizde yüzde yüz yerli üzüm şaraplarına geçmek için erken mi?” diye soracak oldu. Kendisini, “Cabernet ya da Şiraz artık Fransız üzümleri değiller, uluslararası çeşitler. Bizim teruarlarımızda edindikleri karakter sayesinde, onlar da artık yerli üzümlerimiz sayılırlar…” diyerek zor ikna edebildim.

İşte Gusto Kulüp Yemekleri’nin 50.’si, bu lezzet sanatçısının mekânında, büyüleyici tarihî yarımada manzarasına hâkim neolokal’de yapılacak.  28 Mayıs Salı akşamı yapılacak Gusto Kulüp Yemeği’nin şarapları da, restoranın felsefesiyle birebir örtüşecek: Şarabın anavatanı olan bu topraklarda, dünya çapında şaraplar yapılabileceğini kanıtlamak için kurulan Akhisar’daki Selendi’nin şarapları yemeklere eşlik edecek. Uzun yıllar Garanti Bankası’nın CEO’luğunu yürüttükten sonra emekli olan ve kendini bağlarına veren Selendi’nin kurucusu Akın Öngör de onur konuğumuz olacak, bizlerle şarap serüveninden kesitleri paylaşacak.

Akın Öngör

28 Mayıs akşamı 19.00’da, önce restoranın püfür püfür esen terasında buluşacak ve bu sıcak ilkyaz akşamına uygun Cointreau’lu kokteyllerimizi yudumlayacağız. Fransızların ünlü portakal çiçeği likörünün egzotik rayihalarıyla, kendimizi bir an tropikal diyarlarda, palmiyeli kumsallarda gibi hissedeceğiz. Finlandia votkanın sertliği de bu zarif likörün yumuşaklığını dengeleyecek, kokteyllerimize ayrı bir çeşni verecek. Kuşkusuz, dileyen dostlarımız bir şarap yemeğinin aperitifi olarak yine bir şarap da tercih edebilecek, Selendi’nin Akdeniz varyetelerinden kupajlanan ferahlatıcı rozesini, güzel isimli “Gülpembe”yi deneyebilecek.

20.00 gibi salonda yerlerimizi alacak ve bu tür gastronomik restoranlarda olduğu üzere, şef Maksut Aşkar’ın içeriğini henüz bilmediğimiz tadım hoşluklarıyla karşılanacağız. İlk yemeğimiz ise, mevsime uygun bir enginar kombinasyonu olacak. Selendi Moralı Narince ile eşleşecek bu zarif tabaktan sonra, bu restorandaki favori yemeklerimizden, şalgamlı kısırlı yengeç salatası eşliğinde servis edilecek füme alabalık gelecek. Selendi’nin yağlı dokulu ve güçlü beyazı Chardonnay – Viognier ile tadacağımız bu yemek, alabalık gibi nefis bir balığın “yüksek gastronomi” dünyasında ihmal ediliyor olmasının eksikliğini bir nebze giderecek, “Norveç’in somonu varsa, bizim de alabalığımız var!” dedirtecek.

Kırmızı etli ilk yemeğimiz ise, bir neolokal yorumu olan “içli köfte mantısı” olacak. Naneli tuzlu yoğurt köpüğü ile sunulacak bu “mantı”, eminiz pek çok konukta tiryakilik yaratacak. Yemeğin baharlı rayihaları ile de Selendi’nin prestij serisi Sarnıç’ın meşe fıçılarda olgunlaşmış Shiraz’ı denge kuracak.

Ana yemeğimiz de, bir neolokal klasiği: Bir trüf mantarı çeşidi olan ve Trakya’dan, Istranca dağları eteklerinden çıkan “Siyah keme” mantarı ve 7 saat pişmiş firik buğdayı eşliğinde gelecek lokum yumuşaklığındaki kuzu sırtı, eminiz ki damak tadı tutkunlarını Nirvana’ya erdirecek. Böyle görkemli bir yemeğin yanında yine görkemli bir şarabın, Selendi Sarnıç Merlot 2016’nın sunulacak olması ise, Nirvana konusunda zerre kuşkusu olanlar varsa, onu da giderecek… degustasyon.org’un “Merlot’nun sınırlarını zorlayan bir kırmızı” diyerek 10 üzerinden 8.5 puan verdiği bu zengin lezzetli şarap, Türk şarapçılığının geleceğine duyduğumuz ümidi arttıracak.

388017Tatlı faslına gelince… Çocukluğumuzda sinemalarda satılan “Frigo”ya atfen bu isimle sunulacak tozlu çikolata ganaj bar, patlamış mısırlı dondurma eşliğinde şakacı bir final olacak. Bu nostaljik lezzetten sonra kahveler yudumlanacak ve dileyenlerin terasta birer puro eşliğinde yaşayacağı dijestif keyfiyle, bir başka boyuta geçilecek. Bu aşamada da, Fransa’nın en seçkin konyaklarından Rémy Martin’in 10 ila 37 yıl meşe fıçılarda yıllandırılan 400 farklı ham konyaktan harmanlanan XO’su başrolde olacak. Dileyen dostlarımız bu sırada sunacağımız Küba’dan gelen köy purolarını da tüttürebilecek, merak edilmesin, hümidorumuz yeterince dolu olacak.

Her zaman olduğu gibi sürpriz armağanlarla da renklenecek bu yemek için sadece 50 kişilik yerimiz olduğundan, katılmak isteyen dostlarımızın ellerini çabuk tutmalarını öneriyoruz. Yemeğin bedeli 390 TL, Küba purolarının bedelleri ise ekstra.

Rezervasyonlar, her zamanki gibi Gusto’nun 0212.237 01 12-237 01 17 ya da 0545.353 96 70 no’lu telefonlarından Sezgin Bolat’a yaptırılabilecek.

28 Mayıs Salı, 19.00’da, lezzete ve sohbete doyacağımız güzel bir ilkyaz akşamında buluşmak üzere…

Mehmet Yalçın

ayrac.fw

 

MENÜ

Avangard Türk Mutfağı

28 Mayıs 2019, neolokal Karaköy
Şef: Maksut Aşkar

Hoşgeldiniz Kokteylleri

Cointreau & Co
Selendi Gülpembe 2018

*  *  *

Tadımlık Damak Hoşlukları

*  *  *

Zeytinyağlı ENGİNAR, karamelize enginar kreması, enginar sosu ve şekerlemesi

Selendi Moralı Narince 2018

*  *  *

Füme ALABALIK, şalgamlı kısırlı yengeç salatası, elma turşusu, semizotu

Selendi Sarnıç Chardonnay – Viognier 2018

*  *  *

İÇLİ KÖFTE MANTISI, naneli tuzlu yoğurt köpüğü, sarımsaklı maydanoz yağı

Selendi Sarnıç Shiraz 2016

*  *  *

KUZU SIRT, elmalı, soğanlı 7 saat pişmiş firik buğdayı, firik mıhlama, siyah keme

Selendi Sarnıç Merlot 2016 

*  *  * 

FRIGO, çikolata ganaj bar, patlamış mısırlı dondurma, ahududu tozu

*  *  *

Arzunuza Göre Kahve 

Rémy Martin XO

Pinar del Rio Vadisi’nde Sarılmış Havana Köy Puroları


neolokal

SALT Galata,
Bankalar Caddesi No:11, Karaköy
Tel: (0212) 244 00 16
www.neolokal.com