Dünyanın en iyi viskilerini Gusto ile keşfedin…

gusto-viski-kurslari

Gusto Viski Kursları’nın yeni I. Etap’ı, 16 Ocak Salı Kuruçeşme’deki İncirli Şaraphane’de başlıyor.

Türkiye’nin içki kültürü dergisi Gusto’nun 2009 yılında başlattığı ve Gusto Yayın Yönetmeni Mehmet Yalçın’ın verdiği Gusto Viski Kursları’nın yeni I. Etabı başlıyor… “A’dan Z’ye Viski” kitabının yazarı Mehmet Yalçın’la, dünyanın dört yanından gelen en ilginç viskilerin tadılarak sırlarının keşfedileceği etap, Kuruçeşme’deki İncirli Şaraphane’de 16 Ocak 2018 Salı 19.00’da  başlayacak.

Viski kursunun bu temel etabında, 4 hafta boyunca her Salı 19.00-21.00 saatleri arasında dünyanın seçkin viskileri; füme balıklar, egzotik meyveler, çikolatalar ve purolar gibi eşlikçileriyle birlikte tadılacak. Famous Grouse, Cutty Sark, Grant’s, JohnnieWalker, Chivas Regal, J&B, Ballantine’s gibi popüler harmanlardan Glenmorangie, Glenfiddich, Ardbeg, Talisker, Lagavulin, Macallan, Cardhu, Glenlivet, Aberlour, Aberfeldy gibi ünlü malt viskilere, JackDaniel’s, Woodford Reserve, Four Roses,Bulleit ve JimBeam gibi Amerikan viskilerinden Canadian Club, Jameson ve Yamazaki gibi Kanada, İrlanda ve Japonya viskilerine 40’a yakın seçkin örnek tadılacak. Her hafta 8 ila 10 viskinin tadılacağı program şöyle:

1. hafta – İskoç Malt Viskileri – Highland(16 Ocak Salı, Saat:19.00):
Çiçeksi Kuzey Highland’lerinden şurupsu Speyside’lara, şeri fıçısında yıllanmışlardan çifte olgunlaştırılmışlara, İskoç maltlarının zengin dünyası…

2. hafta – İskoç Malt Viskileri – Adalar (23 Ocak Salı, Saat:19.00):
Islay adasının vahşi viskilerinden Skye adasının bibersi maltlarına İskoç ada maltlarının deniz kokulu ve isli lezzetlerine yakından bir bakış…

3. hafta – İskoç Harman Viskileri (30 Ocak Salı, Saat:19.00):
En popüler harmanlardan 12, 15 ve 18 yıllık “deluxe”lara, çeyrek asırlık “Super Premium”lara uzanan geniş bir palet…

4. hafta -ABD, İrlanda, Kanada ve Japonya Viskileri (7 Şubat Salı, Saat:19.00):
Kentucky’nin tok içimli burbonlarından Tennessee’nin kömürden süzülen viskilerine, üç kez damıtılmış ipeksi İrlanda viskilerinden, Kanada’nın yumuşacık harmanlarına, Japonların ödüllü maltlarına viski dünyasında bir ufuk turu…

Kursların ardından dileyen katılımcılarla, İncirli Şaraphane’de, aynı binada yer alan Kydonia’da ve La ManchaRestaurant’ta kurs sonrası yemekleri de düzenlenecek, bira ve şaraplar eşliğinde fiks menü sunulacak yemeklerin sonunda da birer dijestif viski yudumlanacaktır. Yemeklerin bedelleri kurs bedeline dahil değildir. Katılımcılara kursun sonunda sertifika verilecektir, kursları bitirenler Gusto Viski Kulübü’ne katılmaya da hak kazanacaklardır. Kursların bedeli kişi başına 800 TL’dir.


Kurslarla ilgili detaylı bilgi almak isteyenlerin, Gusto’nun 0212.237 01 12-237 01 17 ve 0545 353 96 70 numaralı telefonlarından Sezgin Bolat’ı aramaları rica olunur.

 

ayrac.fw

 

Gusto Şarap Kursları’nın yeni I. Etap’ı 10 Ocak’da Kuruçeşme’de başlıyor…

okuzgozu-sarap-gusto-kursu

Türkiye’nin tek içki kültürü dergisi Gusto’nun 14. yılına giren Şarap Kursları’nın yeni I. Etap’ı, Kuruçeşme’deki İncirli Şaraphane’de 10 Ocak 2018 Çarşamba 19.00’da başlıyor. Binlerce şarabın bulunduğu ve gerek uygun fiyatlarla satın alındığı, gerek yudumlanabildiği İncirli Şaraphane’nin özel salonunda yapılacak “Şarabın Dünyasına Giriş” başlıklı I. etapta, beyaz, pembe, kırmızı ve özel şarapların temel özellikleri ile şarap tadım ve servis teknikleri öğrenilecek.Kursları her zaman olduğu gibi, Gusto Yayın Yönetmeni Mehmet Yalçın verecek.

4.000’e yakın kişinin devam ettiği kursların bu etabı da, haftada birer kez ikişer saatlik seanslarla (19.00-21.00) dört haftada yapılacak. Kursu bitirenlere “Bronz” sertifika verilecek ve kurs tamamen yabancı şarapların tadılacağı “Bölge Bölge Dünya Şarapları” adlı ikinci kurla devam edecek. Bu kuru bitirenlere “Gümüş Sertifika”, “Büyük Şaraplar – Üzümler, Şaraplar ve Stilleri” konulu üçüncü kuru bitirenlere “Altın Sertifika” verilecek.

Fransız Apelasyonlar Enstitüsü onaylı nude kristalin tadım kadehleriyle, 54 adet profesyonel şarap kokusu örneğiyle yapılacak koklama eğitimlerini de içeren I. etap kursunun her seansında, farklı üzüm ve bölgelerden 8’er adet de kaliteli şarap tadılacak ve özellikleri anlatılacak. Her seans bitiminde, o günkü temayla ilgili kurs notları da dağıtılacak. Her kursun sonunda İncirli Şaraphane’de ya da üst katlarında bulunan Kydonia veya La Mancha restoranlarında fiks menülü gastronomik bir yemek de düzenlenecek ve katılımcılar yemek-şarap uyumlarını M. Yalçın’ın söyleşisi eşliğinde yemekte de keşfedebilecekler. Kursun programı şöyle:

1. seans (10 Ocak Çarşamba, 19.00) :
Şaraba kısa bir girizgâh ve beyaz şaraplar. Şarap nedir? Nasıl yapılır? Tadım teknikleri. Türkiye ve dünyadan beyaz ve pembe şaraplar ile özellikleri, 4’er beyaz ve pembe şarabın tadımı.

2. seans (17 Ocak Çarşamba, 19.00) :
Kırmızı şaraplar. Kırmızı şarapların beyazlardan temel farkları, kalite özellikleri, Türkiye’den ve dünyadan 4’er adet kırmızı şarabın tadımı.

3. seans (24 Ocak Çarşamba, 19.00) :
Şaraptan tad almanın sırları. Şaraplara uygun kadehler, karafa süzme incelikleri, şarap servisinin temel kuralları, doğru servis sıcaklıkları, şarap-yemek uyumunun püf noktaları. Şarap  nasıl yıllandırılır, hangi şaraplar yıllanmaya uygundur? Yıllanmış şarapların servis ritüelleri, şarap eskitmenin sırları. Birer yıllanmış yerli ve yabancı şarabın da aralarında bulunduğu 8 adet şarabın tadımı eşliğinde.

4. seans (31 Ocak Çarşamba, 19.00) :
Özel şaraplar. Köpüklü şarap, şampanya, tatlı şarap, porto ve şeri’lerin ilginç özellikleri, kalite sırları, yemeklerle uyumları. Türkiye’den 1 köpüklü şarap, 2 beyaz ve 1 kırmızı tatlı şarap ile; dünyadan 1 şampanya, 1 alkolle güçlendirilmiş tatlı şarap, 1 şeri ve 1 porto şarabı tadımı.

Finalde katılımcıların “bronz sertifika” alacakları kursa, azami 30 kişi katılabilecektir. Kurs Ücreti 700 TL.’dir.


Kurslarla ilgili detaylı bilgi almak ve kayıt yaptırmak isteyenlerin, Gusto’nun 0212.237 01 12 – 237 01 17, 0545. 353 96 70 numaralı telefonlarından Sezgin Bolat’ı aramaları rica olunur.

gusto-mehmet-yalcin