Gusto Şarap Kursları ile Gusto Viski Kursları’nın
yeni sezonu Eylül sonunda başlıyor…

okuzgozu-sarap-gusto-kursugusto-mehmet-yalcinİçki kültürü dergisi Gusto’nun 16. yılına giren Şarap Kursları’nın yeni I. Etap’ı, Kuruçeşme’deki İncirli Şaraphane’de 25 Eylül 2018 Salı 19.00’da başlıyor. Binlerce şarabın bulunduğu ve gerek uygun fiyatlarla satın alındığı, gerek yudumlanabildiği İncirli Şaraphane’nin özel salonunda yapılacak “Şarabın Dünyasına Giriş” başlıklı I. etapta, beyaz, pembe, kırmızı ve özel şarapların temel özellikleri ile şarap tadım ve servis teknikleri öğrenilecek. Kursları her zaman olduğu gibi, Gusto Yayın Yönetmeni Mehmet Yalçın verecek.

5.000’e yakın kişinin devam ettiği kursların bu etabı da, haftada birer kez ikişer saatlik seanslarla (19.00-21.00) dört haftada yapılacak. Kursu bitirenlere “Bronz” sertifika verilecek ve kurs tamamen yabancı şarapların tadılacağı “Bölge Bölge Dünya Şarapları” adlı ikinci kurla devam edecek. Bu kuru bitirenlere “Gümüş Sertifika”, “Büyük Şaraplar – Üzümler, Şaraplar ve Stilleri” konulu üçüncü kuru bitirenlere “Altın Sertifika” verilecek.

Fransız Apelasyonlar Enstitüsü onaylı nude kristalin tadım kadehleriyle, 54 adet profesyonel şarap kokusu örneğiyle yapılacak koklama eğitimlerini de içeren I. etap kursunun her seansında, farklı üzüm ve bölgelerden 8’er adet de kaliteli şarap tadılacak ve özellikleri anlatılacak. Her seans bitiminde, o günkü temayla ilgili kurs notları da dağıtılacak. Her kursun sonunda İncirli Şaraphane’de ya da üst katlarında bulunan Kydonia veya La Mancha restoranlarında fiks menülü gastronomik bir yemek de düzenlenecek ve katılımcılar yemek-şarap uyumlarını Mehmet Yalçın’ın söyleşisi eşliğinde yemekte de keşfedebilecekler. Şarap kursunun programı şöyle:

1. Seans (25 Eylül Salı, 19.00) :gusto-mehmet-yalcin
Şaraba kısa bir girizgâh ve beyaz şaraplar. Şarap nedir? Nasıl yapılır? Tadım teknikleri. Türkiye ve dünyadan beyaz ve pembe şaraplar ile özellikleri, 4’er beyaz ve pembe şarabın tadımı.

2. Seans (2 Ekim Salı, 19.00) :
Kırmızı şaraplar.Kırmızı şarapların beyazlardan temel farkları, kalite özellikleri, Türkiye’den ve dünyadan 4’er adet kırmızı şarabın tadımı.

3. Seans (9 Ekim Salı, 19.00) :
Şaraptan tad almanın sırları. Şaraplara uygun kadehler, karafa süzme incelikleri, şarap servisinin temel kuralları, doğru servis sıcaklıkları, şarap-yemek uyumunun püf noktaları. Şarap  nasıl yıllandırılır, hangi şaraplar yıllanmaya uygundur? Yıllanmış şarapların servis ritüelleri, şarap eskitmenin sırları. Birer yıllanmış yerli ve yabancı şarabın da aralarında bulunduğu 8 adet şarabın tadımı eşliğinde.

4. Seans (16 Ekim Salı, 19.00) :
Özel şaraplar. Köpüklü şarap, şampanya, tatlı şarap, porto ve şeri’lerin ilginç özellikleri, kalite sırları, yemeklerle uyumları. Türkiye’den 1 köpüklü şarap, 2 beyaz ve 1 kırmızı tatlı şarap ile; dünyadan 1 şampanya, 1 alkolle güçlendirilmiş tatlı şarap, 1 şeri ve 1 porto şarabı tadımı.

Finalde katılımcıların “bronz sertifika” alacakları kursa, azami 30 kişi katılabilecektir. Kurs Ücreti 750 TL.’dir.

 

ayrac.fw

 

26 Eylül Çarşamba akşamı başlayacak
Gusto Viski Kursu’nun programı da şöyle:

viski-gunu-gusto

gusto-mehmet-yalcin“A’dan Z’ye Viski” kitabının yazarı Mehmet Yalçın’la, dünyanın dört yanından gelen en ilginç viskilerin tadılarak sırlarının keşfedileceği etap, Kuruçeşme’deki İncirli Şaraphane’de 26 Eylül 2018 Çarşamba 19.00’da  başlayacak.

Viski kursunun bu temel etabında, 4 hafta boyunca her Çarşamba 19.00-21.00 saatleri arasında dünyanın seçkin viskileri; füme balıklar, egzotik meyveler, çikolatalar ve purolar gibi eşlikçileriyle birlikte tadılacak. Cutty Sark, Chivas Regal, JohnnieWalker, J&B, Ballantine’s gibi popüler harmanlardan Dalmore, Glenfiddich, Balvenie, Glenlivet, Aberlour, Macallan, Glenmorangie, Talisker, Lagavulin gibi ünlü malt viskilere, Jim Beam, Jack Daniel’s, Woodford Reserve, Bulleit ve Four Roses gibi Amerikan viskilerinden Amrut gibi Hint, Kavalan gibi Tayvan, Teeling gibi İrlanda ve Yamazaki gibi Japon viskilerine 40’a yakın seçkin örnek tadılacak. Her hafta 8 ila 10 viskinin tadılacağı program şöyle:

1. hafta – İskoç Malt Viskileri – Highland (26 Eylül Çarşamba, 19.00):
Çiçeksi Kuzey Highland’lerinden şurupsu Speyside’lara, şeri fıçısında yıllanmışlardan çifte olgunlaştırılmışlara, İskoç maltlarının zengin dünyası…

2. hafta – İskoç Malt Viskileri – Adalar (3 Ekim Çarşamba, 19.00):
Islay adasının vahşi viskilerinden Skye adasının bibersi maltlarına İskoç ada maltlarının deniz kokulu ve isli lezzetlerine yakından bir bakış…

3. hafta – İskoç Harman Viskileri (10 Ekim Çarşamba, 19.00):
En popüler harmanlardan 12, 15 ve 18 yıllık “deluxe”lara, çeyrek asırlık “Super Premium”lara uzanan geniş bir palet…

4. hafta -ABD, İrlanda, Kanada ve Japonya Viskileri (17 Ekim Çarşamba, 19.00):
Kentucky’nin tok içimli burbonlarından Tennessee’nin kömürden süzülen viskilerine, üç kez damıtılmış ipeksi İrlanda viskilerinden, Kanada’nın yumuşacık harmanlarına, Japonların ödüllü maltlarına viski dünyasında bir ufuk turu…

Kursların ardından dileyen katılımcılarla, İncirli Şaraphane’de, aynı binada yer alan Kydonia’da ve La ManchaRestaurant’ta kurs sonrası yemekleri de düzenlenecek, bira ve şaraplar eşliğinde fiks menü sunulacak yemeklerin sonunda da dijestif viskiler yudumlanacak. Katılımcılara kursun sonunda sertifika verilecek, kursları bitirenler Gusto Viski Kulübü’ne katılmaya da hak kazanacaklar.


Kurslarla ilgili detaylı bilgi almak ve kayıt yaptırmak isteyenlerin,
Gusto’nun 0212.237 01 12 – 237 01 17, 0545. 353 96 70 numaralı telefonlarından
Sezgin Bolat’ı aramaları rica olunur.