Gusto Şarap Kursları’nın yeni etabı 24 Ekim akşamı Kuruçeşme’de başlıyor…

Yeni etapta bölge bölge dünyanın en ilginç şarapları tadılacak, keşfedilecek…

gusto-mehmet-yalcingusto-sarap-kursu-2-etapTürkiye’nin içki kültürü dergisi Gusto’nun 17. yılına giren Şarap Kursları’nın “Bölge Bölge Dünya Şarapları” temalı yeni II. Etap’ı, Kuruçeşme’deki İncirli Şaraphane’de 24 Ekim 2018 Çarşamba akşamı 19.00’da başlıyor. İncirli Şaraphane’nin özel salonunda Gusto Yayın Yönetmeni Mehmet Yalçın’ın vereceği “Bölge Bölge Dünya Şarapları” başlıklı II. Etap kursunda, 54 kokudan oluşan profesyonel şarap kokuları seti eşliğinde, nude kristalin tadım kadehleriyle, tamamen yabancı şaraplar, her hafta 8’er örnek olarak tadılacak. Türlerinin iyi örneklerinden seçilen şaraplar tadılırken şarap bölgeleri tek tek tanıtılacak, katılımcılara ülkelerin ve şarap bölgelerinin haritaları ve tanıtım notları da verilecek. Şarap bölgeleriyle ilgili videolar da görsel açıdan kursu zenginleştirecek.

Katılım için I. Etap’ı bitirmenin gerekmediği, temel şarap kültürüne sahip her şarapseverin katılabileceği kursun her seansı sonunda İncirli Şaraphane’de, üst katlarında bulunan Kydonia veya La Mancha restoranlarında fiks menülü gastronomik bir yemek de düzenlenecek ve katılımcılar yemek-şarap uyumlarını M. Yalçın eşliğinde yemekte de keşfedebilecekler. Kursun programı şöyle:

  1. seans (24 Ekim Çarşamba) :nude

Avrupa Şarapları (Fransa hariç; İtalya, İspanya, Almanya, Portekiz, Yunanistan)
Riesling, Rioja, Chianti, Valpolicella, Ribera del Duero, Piemonte, Barolo…

  1. seans (31 Ekim Çarşamba) :

Yeni Dünya Şarapları
Arjantin Malbec, Avustralya Şiraz, Güney Afrika Chardonnay, Cabernet, Pinotage, Şili Carmenere, Kaliforniya Zinfandel ve Cabernet Sauvignon

  1. seans (6 Kasım Salı) :incirli-saraphane

Fransız Şarapları (Bordeaux hariç)
Alsace, Chablis, Beaujolais, Burgonya, Sancerre, Côtes-du-Rhône, Châteauneuf du Pape

  1. Seans (14 Kasım Çarşamba) :

Bordeaux şarapları
Bordeaux, Medoc, Margaux, Pauillac, Pessac-Leognan, St. Emilion,Sauternes

30 kişiyle sınırlı bulunan ve katılım bedelinin 850 TL olan II. Etap kursuna katılanlara “Gümüş Sertifika” verilecek ve II. Etap’ı “Büyük Şaraplar” temalı bir III. Etap takip edecek. Gusto Şarap Kursları’nın II. Etap’ını bitirenler, yer olduğu taktirde Gusto Şarap Kulübü’ne de kayıt olabilecekler.


2. etaba kayıt yaptırmak isteyenlerin, Gusto’nun 0212.237 01 12 – 237 01 17 ve 0545.353 96 70 numaralı telefonlarından Sezgin Bolat’ı aramaları rica olunur.