Dünyanın yükselen içkisi Cin, Gusto ile keşfedilecek…

Gusto Cin Günü, 23 Ocak Perşembe akşamı yapılacak

Cin gününde dünyanın en ilginç cinleri, usta barmenlerin hazırlayacağı kokteylleriyle birlikte tadılacak…

Kimine göre “damaktan bilye gibi kayan soylu bir sıvı”, kimine göre ise “beyaz saten”… Yeryüzünün en kişilikli ve köklü içkilerinden Cin, son yıllarda büyük  yükseliş halinde. Hollandalıların icad edip İngilizlerin geliştirdiği bu aromatik beyaz içki artık Almanya’dan Japonya’ya, Finlandiya’dan Kaliforniya’ya hemen her coğrafyada üretiliyor, her yeni cin farklı bir çeşniyle kadehlere yeni bir renk getiriyor. Asırlarca ardıç tohumu ve narenciyelerle damıtılan cinlere, son yıllarda lotus çiçeği, adaçayı, yaban böğürtlenleri, Isparta gülleri, safran ve karabiber gibi tatlandırıcılar da eşlik ediyor ve cinin lezzet yelpazesi genişliyor. Viski gibi meşe fıçıda dinlenen cinler bile var. Cinlerin güzelleşmesi, en iyi eşlikçileri toniklerin de farklılaşması ve zenginleşmesine önayak oluyor.

Türkiye’de popüler birkaç çeşidi dışında az tanınan cinin bu “rönesansı”, ilk kez içki meraklılarına dönük bir tadım seansıyla keşfediliyor. Gusto İçki Kültürü Kursları bünyesindeki rakı, viski, konyak ve likör günlerinden sonra bu kez de bir Gusto Cin Günü düzenleniyor.  Gusto Yayın Yönetmeni Mehmet Yalçın’ın katılımcılara dünyanın dört yanından seçkin ve butik 12 farklı cini tattıracağı seansta, usta barmenler de kimi klasik, kimi de yenilikçi cin kokteyllerini hazırlayacak, karışım sanatının sırlarını da paylaşacak.

Beefeater, Gordon’s, Tanqueray, Bombay ve Plymouth gibi klasik cinlerin yanında Monkey 47, Bulldog, Roku, Hendricks, Botanist, Helsinki ve St. George gibi yenilikçi cinlerin tadılacağı ülkemizin bu ilk cin gününde, Türkiye’nin yerli cinini yıllarca üreten Tekel Cin Fabrikası eski Müdürü Kerim Yanık da yer alacak, cinin lezzet dolu dünyası birlikte keşfedilecek. Duayen üstadın yarım asırlık içki anılarını anlattığı “Tekel’in Nesi Kaldı, Anılarda Tadı Kaldı” adlı kitabı da kendisi tarafından imzalanarak konuklara armağan edilecek.

23 Ocak Perşembe akşamı, Kuruçeşme’deki İncirli Şaraphane’de 19.00 – 21.30 saatleri arasında yapılacak Gusto Cin Günü’nün ardından İncirli’nin iki kat üzerinde yer alan Akdeniz mutfakları restoranı La Mancha’da dileyen katılımcılarla fiks menülü bir yemek de yenilerek söyleşiler sürecek. Yemekte de aperitif olarak cin kokteylleri yudumlanacak.

Katılım bedelinin 400 TL olduğu Gusto Cin Günü’nün kontenjanı 30 kişiyle sınırlıdır. Kursiyerlere kursun sonunda katılım sertifikası da verilecektir.


Detaylı bilgi almak ve katılmak isteyenlerin, 0212.237 01 12 – 237 01 17 ya da 0545.353 96 70 numaralı telefonlardan Sezgin Bolat’ı aramaları rica olunur.