Gusto Şarap Kursları’nın yeni I. Etap’ı 9 Ocak’da Kuruçeşme’de başlıyor…

gusto-mehmet-yalcinnudeTürkiye’nin tek içki kültürü dergisi Gusto’nun 17. yılına giren Şarap Kursları’nın yeni I. Etap’ı, Kuruçeşme’deki İncirli Şaraphane’de 9 Ocak 2019 Çarşamba 19.00’da başlıyor. Binlerce şarabın bulunduğu ve gerek uygun fiyatlarla satın alındığı, gerek yudumlanabildiği İncirli Şaraphane’nin özel salonunda yapılacak “Şarabın Dünyasına Giriş” başlıklı I. etapta, beyaz, pembe, kırmızı ve özel şarapların temel özellikleri ile şarap tadım ve servis teknikleri öğrenilecek.Kursları her zaman olduğu gibi, Gusto Yayın Yönetmeni Mehmet Yalçın verecek.

gusto-sarap-kurslari-incirlisaraphane4.000’e yakın kişinin devam ettiği kursların bu etabı da, haftada birer kez ikişer saatlik seanslarla (19.00-21.00) dört haftada yapılacak. Kursu bitirenlere “Bronz” sertifika verilecek ve kurs tamamen yabancı şarapların tadılacağı “Bölge Bölge Dünya Şarapları” adlı ikinci kurla devam edecek. Bu kuru bitirenlere “Gümüş Sertifika”, “Büyük Şaraplar – Üzümler, Şaraplar ve Stilleri” konulu üçüncü kuru bitirenlere “Altın Sertifika” verilecek.

Fransız Apelasyonlar Enstitüsü onaylı nude kristalin tadım kadehleriyle, 54 adet profesyonel şarap kokusu örneğiyle yapılacak koklama eğitimlerini de içeren I. etap kursunun her seansında, farklı üzüm ve bölgelerden 8’er adet de kaliteli şarap tadılacak ve özellikleri anlatılacak. Her seans bitiminde, o günkü temayla ilgili kurs notları da dağıtılacak. Kursun programı şöyle:

  1. seans (9 Ocak Çarşamba, 19.00) :

Şaraba kısa bir girizgâh ve beyaz şaraplar. Şarap nedir? Nasıl yapılır? Tadım teknikleri. Türkiye ve dünyadan beyaz ve pembe şaraplar ile özellikleri, 4’er beyaz ve pembe şarabın tadımı.

  1. seans (16 Ocak Çarşamba, 19.00) :

Kırmızı şaraplar.Kırmızı şarapların beyazlardan temel farkları, kalite özellikleri, Türkiye’den ve dünyadan 4’er adet kırmızı şarabın tadımı.

  1. seans (23 Ocak Çarşamba, 19.00) :

Şaraptan tad almanın sırları. Şaraplara uygun kadehler, karafa süzme incelikleri, şarap servisinin temel kuralları, doğru servis sıcaklıkları, şarap-yemek uyumunun püf noktaları. Şarap  nasıl yıllandırılır, hangi şaraplar yıllanmaya uygundur? Yıllanmış şarapların servis ritüelleri, şarap eskitmenin sırları. Birer yıllanmış yerli ve yabancı şarabın da aralarında bulunduğu 8 adet şarabın tadımı eşliğinde.

  1. Seans (30 Ocak Çarşamba, 19.00) :

Özel şaraplar. Köpüklü şarap, şampanya, tatlı şarap, porto ve şeri’lerin ilginç özellikleri, kalite sırları, yemeklerle uyumları. Türkiye’den 1 köpüklü şarap, 2 beyaz ve 1 kırmızı tatlı şarap ile; dünyadan 1 şampanya, 1 alkolle güçlendirilmiş tatlı şarap, 1 şeri ve 1 porto şarabı tadımı.

Finalde katılımcıların “bronz sertifika” alacakları kursa, azami 30 kişi katılabilecektir. Kurs Ücreti 900 TL.’dir.


Kurslarla ilgili detaylı bilgi almak ve kayıt yaptırmak isteyenlerin, Gusto’nun 0212.237 01 12 – 237 01 17, 0545. 353 96 70 numaralı telefonlarından Sezgin Bolat’ı aramaları rica olunur.

Diğer Etkinlikler

okuzgozu-sarap-gusto-kursu

Gusto Şarap Kursları’nın yeni II. Etap’ı 15 Ocak akşamı Kuruçeşme’de başlıyor…

Türkiye’nin içki kültürü dergisi Gusto’nun 17. yılına giren Şarap Kursları’nın yeni II. Etap’ı, Kuruçeşme’deki İncirli Şaraphane’de 15 Ocak 2019 Salı akşamı 19.00’da başlıyor. Binlerce şarabın gerek uygun fiyatlarla satın alındığı, gerek yudumlanabildiği İncirli Şaraphane’nin özel salonunda Gusto Yayın Yönetmeni Mehmet Yalçın’ın vereceği“Bölge Bölge Dünya Şarapları” başlıklı II. Etap kursunda, yine 54 kokudan oluşan profesyonel şarap kokuları seti eşliğinde, Nude kristalin tadım kadehleriyle, tamamen yabancı şaraplar, her hafta 8’er örnek olarak tadılacak…

detaylı bilgi için tıklayın

gusto-viski-gunu

Gusto Viski Kursları’nın tek günlük yoğunlaştırılmış seansı, 14 Ocak Pazartesi akşamı Kuruçeşme İncirli Şaraphane’de yapılacak…

Gusto’nun 2009 yılında başlattığı ve Yayın Yönetmeni Mehmet Yalçın’ın verdiği Gusto Viski Kursları’nın yoğunlaştırılmış tek günlük seansı başlıyor… “A’dan Z’ye Viski” kitabının yazarı Mehmet Yalçın’la, dünyanın dört yanından gelen en ilginç viskilerin tadılarak sırlarının keşfedileceği Gusto Viski Günü, Kuruçeşme’deki İncirli Şaraphane’de 14 Ocak Pazartesi akşamı 19.00’da başlayacak.

detaylı bilgi için tıklayın